Kopiowanie treści zablokowane

Marihuana w leczeniu alkoholizmu

0

Choroba alkoholowa

Alkoholizm jest zjawiskiem występującym w społeczeństwie stosunkowo często. Na ogół pociąga za sobą porzykre skutki w postaci agresji czy problemów rodzinnych. Choć istnieją różnorakie terapie, odwyki, leczenie wymaga zwykle sporo czasu, silnej woli, wsparcia ze strony bliskich. Oczywiście, prócz psychologicznych efektów, alkoholizm sieje spustoszenie w całym organizmie. W grę wchodzi alkoholowe stłuszczenie wątroby, demencje, choroby układu krążenia i otępienie. Człowiek borykający się z nałogiem, to człowiek, który ma bardzo wiele do stracenia – zdrowie, rodzinę, pracę, a może nawet całe życie. A co ma do tgo marihuana?

Marihuana a alkoholizm

Medyczna marihuana jest w Polsce legalna, choć nie ma jeszcze oficjalnej listy leków, której składnikiem byłaby najprawdziwsza marihuana. Ta medyczna, dostępna w postaci olejków, zawiera głównie CBD – kannabidiol – cenny kannabinoid, który pomaga leczyć scchorzenia autoimmunologiczne, psychiczne czy te związane z uzależnieniem. Olejki z medycznej marihuany nie zawierają natomiast, THC – tetrahydroksykannnabidiolu, który pomaga mnożyć się komórkom układu nerwowego i blokuje receptory na powierzchni komórek, które reagują na obecność alkoholu.

Jak działają kannabinoidy?

Kannabinoidy potrafią „wkręcić się” w niewielkie otworki do komórek nerwowych, oczywiście tylko na jakiś czas, i w ten sposób zablokować sostęp innych toksycznych substancji do ich wnętrza. Dzięki temu, układ nerwowy nie otrzma porcji alkoholu, który przyjął pacjent. W ten sposób lecz się uzależnienia – blokuje się dostęp do struktury mózgu, odpowiadającej za dostęp do układu „nagrody i kary”.

Gdzie znaleźć kannabinoidy?

Dostępne są przede wszystkim w marihuanie i preparatach na jej bazie. Hodowla konopi nie jest w Polsce legalna, jest nawet prawnie zabroniona. Nasiona natomiast, można kupić w charakterze kolekcjonerskim. Nie na kg, lecz na sztuki, jako towar ekskluzywny.

 

Related Posts

© All Right Reserved